Kedy a ako vankúš používať – VAN KUSHE

Kedy a ako vankúš používať


Každodenné používanie našich vankúšov môže pomôcť vášmu zdraviu. Ak chcete zvýšiť ich účinok, odporúčame ich nahriať alebo ochladiť.

Bežné používanie

Naše vankúše sú vhodné na každodenné používanie. Využiť ich môžete na uvoľnenie krčnej chrbtice, pri bolestiach kĺbov ako sú kolená či lakte, podložením pod chodidlá a nahriaty vankúš môže pomôcť aj po lyžovačke na rozprúdenie krvi.

Najlepšie je používať ich vtedy, keď si to človek neuvedomuje, teda počas spánku či pozerania televízie. Vytvaruje sa presne podľa tvaru chrbtice, čím ju prirodzene premasirováva a vy to ani nemusíte vnímať. Bolesť neustúpi za jeden deň, ale veľmi rýchlo uvoľnite to najdôležitejšie, teda krčnú chrbticu.

 

Nahriaty vankúš

Nahriaty vankúš je vhodný na úľavu od stresu a únavy alebo na tlmenie bolesti, ktorú dokáže  „rozpustiť“.

Má výborné protikŕčové účinky a ženy ho môžu používať aj na menštruačné bolesti. Hrejivý vankúš poslúži aj na nahriatie postele alebo studených končatín. Jeho výhodou je, že po ohriatí vyžaruje  „suché teplo“, prekrvuje telo a uvoľňuje tak svaly.

Prírodné materiály, ako špaldové a pohánkové šupky sú výnimočné tým, že udržujú telesnú teplotu a odvádzajú vlhkosť. Vďaka tomu v lete chladia, v zime udržujú teplo a nedržia v sebe roztoče.

Nahrievanie

Vankúš môžete zohrievať v mikrovlnke približne 1 – 2 minúty pri výkone max. 600 W alebo v tradičnej rúre 15 – 20 minút pri teplote 100°C. Ďalšími možnosťami je nahriatie na peci, na radiátore alebo na slnku. Nahrievanie na slnku odporúčame aj kvôli občasnému prevetraniu vankúša, čo zvyšuje jeho životnosť.

Ochladený vankúš

Chladný vankúš je účinný v boji proti opuchom a čerstvým poraneniam, pretože uvoľňuje svaly a tlmí bolesť. Používať by sa mal do 48 hodín od vzniku poranenia alebo opuchu. Postihnuté miesto dokáže účinne znecitlivieť, čo pomáha pri vyvrtnutí kĺbov (koleno, členok, zápästie, rameno).

Vankúš sa odporúča prikladať počas 20 – 30 minút a v prípade potreby každé 2 – 3 hodiny opakovať. Neskôr je možné používať studené obklady aj pri rehabilitácii (po porade s lekárom) a pred cvičením počas 5 –10 minút na zmiernenie opuchu a zlepšenie pohyblivosti postihnutého miesta.

Ochladzovanie

Ochladiť ho môžete viacerými spôsobmi, napríklad využitím chladničky, mrazničky alebo v zime priamo mrazom.